Klíčová slova:

Znění otázky z webu ÚDHPSH:

Mají kandidující strany povinnost volební účet po volbách zrušit a pro další volby založit nový, nebo mohou účet používat opakovaně?

Odkaz na web ÚDHPSH: metodické stanovisko 23

Naše kopie (převzato z webu úřadu):

Volební zákon neukládá kandidujícím stranám povinnost volební účet zrušit. V § 16a odst. 7 pouze stanovuje podmínky, po jejichž splnění je zrušení účtu možné. Strany si tedy mohou účet ponechat. Není však možné tento účet opakovaně použít v dalších volbách, a to ani ve volbách stejného typu (například sněmovních). § 16a odst. 1 totiž stanovuje každému kandidujícímu subjektu povinnost si do 5 dnů od vyhlášení voleb účet zřídit, z čehož lze odvodit pravidlo „nové volby, nový účet“.